Konzorciumi tagok

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület


A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dél-alföldi Régiójának központja Kecskemét, ahol a Szolgálat 1991-ben alakult meg. Az eltelt évek fejlesztő munkái szociális intézményi ellátó rendszert alakított ki, és létrehozta önkéntes szolgálatait.

Honlap: www.maltai.hu

Hazánkban több mint 25 évvel ezelőtt, 1989.február 10-én a Németországban élő Csilla Frfr. von Boeselager bárónő és Kozma Imre plébános együttműködésével megalakult a Szuverén Máltai Lovagrend karitatív segélyszervezete, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ). Az eltelt évek Magyarország, sőt Közép-Európa egyik legerősebb karitatív szervezetévé formálták a Szolgálatot, mely Magyarország egész területén, a Kárpát-medencében, sőt Európán kívül is végzi segítő munkáját.

Missziós nyilatkozatának alapja:” Tuitofidei et obsequiumpauperum”, azaz a hit védelme, és az elesettek támogatása.

A Szeretetszolgálat Országos Központja koordinálja a hét területi régióba rendeződött országos egyesületet, a regionális központok pedig a 131 önkéntes csoport és 121 intézménytevékenységét, közel 1200 alkalmazottal és mintegy 7000 önkéntessel.

A Dél-alföldi máltai régiót a régióközpont, a helyi csoportok, valamint a régió területén létesített intézmények alkotják. Irányító testülete a régió vezetősége.

 

Dél-alföldi Régió máltai intézményei és csoportjai

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dél-alföldi Régiójának központja Kecskemét, ahol a Szolgálat 1991-ben alakult meg. Az eltelt évek fejlesztő munkái szociális intézményi ellátó rendszert alakított ki, és létrehozta önkéntes szolgálatait.

A régióban három helyszínen nyújt intézményi szolgáltatásokat (Kecskemét, Szeged, Orosháza), és 20 településen működik máltai csoport.  A régió csoportjai máltai munkájuk révén számos más kistelepülésen is folytatnak tevékenységet, kiterjesztve a Szolgálat segítő munkáját.

A Szeretetszolgálat tevékenysége közhasznú és jótékony célú. Munkája kiterjed a rászoruló ember támogatására, közhasznú tevékenységéből bárki részesülhet.

Az ellátott közfeladatok és a hozzájuk kapcsolódó közcélú tevékenységek köre nagyon tág, ide sorolható például az egészségügy, szociális ellátások, család- és gyermekvédelem, innováció, köznevelés, vagy a katasztrófa-elhárítás, bel- és árvízvédelem. Ezek közül legfontosabbak a legkiszolgáltatottabb embereket segítő szolgálatok (pl. hajléktalan nappali melegedők, népkonyhák, éjjeli menedékhelyek, roma kisebbség gondozása stb.).

Sokágú tevékenységét legjobban az „adomány” kifejezés szimbolizálja, amely olyan ajándék, amit azért kapunk, hogy tovább adhassuk. Ennek tekinthető a nélkülöző embertársnak adott élelem, ruhadarab, gyógyászati segédeszköz, gyógyszer, adomány a fürdetés, a jogi tanács, a lelki krízisben nyújtott mentális segítség.

Ennek megfelelően a szeretetszolgálat tevékenységi körébe tartozik:

  • a hajléktalan embereket gondozó hálózat fenntartása
  • a beteg és magukra maradt idős embereket gondozó, ápoló intézmények működtetése
  • testi és szellemi korlátozottságban élők élethelyzetét segítő programok beindítása, üzemeltetése
  • a folyamatos megélhetési gondokkal küzdő, kilátástalan helyzetben lévő családok intézményes felkarolása
  • az elhagyott, árva és súlyosan veszélyeztetett helyzetben lévő gyermekek, fiatalok felnevelésére, óvására, tanítására szervezett otthonok, szolgálatok működtetése
  • roma kisebbség helyzetének javítása különböző programokon keresztül.

 

Humán kapacitásának bemutatása

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dél-alföldi Régiója alaptevékenységét kimagasló eredményekkel és minőségben végzi, kiérdemelve ezzel mind a városvezetés, mind a város többi civil szervezetének, a lakosságnak és legfontosabb céljaként a segítségért hozzá forduló rászorulók elégedettségét.

Az utóbbi években számos nagyszabású európai uniós projektet bonyolított le sikeresen a Szolgálat, munkatársai megbízható és naprakész tudással rendelkeznek pályázatok hatékony és eredményes lebonyolításához.

A Szolgálat mindennapi munkája folyamán többnyire hátrányos helyzetű kliensekkel kerül kapcsolatba, akik döntően munkanélküliek, alacsony végzettségűek, jelentős részük szegregált területen él, származása révén is kirekesztett. A velük közvetlenül foglalkozó szociális végzettségű kollégák felkészültek az előbb említett hátrányos helyzettel küzdők „kezelésére”, sokuk több éves tapasztalattal rendelkezik az esetek kezeléséhez.

 

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat rendszeresen jelen van a város életében, sajtó nyilvános eseményeket, programokat szervez azzal a céllal, hogy munkája a lakosság minél tágabb körben ismert és hozzáférhető legyen.

Szorosan együttműködik a Kecskeméten jelen levő szociális szolgáltatókkal annak érdekében, hogy a kliensek minél személyre szabottabb ellátásban részesülhessenek.

Az egyesületünkön belül számos szolgáltatás működik, melyek között alapfeltétel a sikeres együttműködés. Több együttműködést épített ki és tart fenn egészségügyi intézményekkel, közterületi, bűnmegelőzési szervezetekkel, szociális munkát végző egyéb civil szervezetekkel, egyházakkal.

A folyamatos kapcsolattartást diszpécserszolgálatának munkája is támogatja.

 

A Bács-Kiskun megyében kialakított TOP-5.1.1-15-BK1-2016-00001 számú foglalkoztatási programban szakmai feladatvégzésre, konzorciumi szerepvállalásra kérték fel a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot.

A program kiemelten kezeli a speciálisan hátrányos helyzetű személyeket, csoportokat, az inaktív személyeket, aki már nem tartanak kapcsolatot a munkaügyi hivatali rendszerrel, és már évek óta nincsenek jelen a munkaerő-piacon.

Ezeknek a személyeknek az elérése, programba vonása, személyes kísérése olyan szakmai feladat, amely speciális módszereket, eszközöket igényel.

A Szeretetszolgálat megfelel a pályázati felhívásban írt 30/2000 (IX. 15) GM rendeletben támasztott szakmai elvárásoknak, szerepel az Flt. 13/A § (2) szerint létrehozott szolgáltatói nyilvántartásban.

Tekintettel arra, hogy az inaktív személyek bevonása és munkába állítása a fő cél, a Szeretetszolgálat törekszik arra, hogy korábbi pályázati tapasztalatait (hajléktalan személyek foglalkoztatása, rászorult személyek motiválása, közösségbe vonása, társadalmi fórumok szervezése stb.) befordítsa, olyan eszközöket, speciális módszereket alkalmazva, amely alapján eredményesen vonhatók be, és a tarthatók a programban az inaktív személyek.

 

A hivatali rendszerek számára már nem látható személyek eléréséhez azokat a közösségeket is megmozdítja a Szeretetszolgálat, akik a programinformációkat továbbviszik, és széles körben tárják fel a lehetőségeket.

Így a szolgálat Bács-Kiskun megyében a kiépített mentori hálózatban 9 járásban:

  • személyes kapcsolatot épített ki a helyi közösségek, civil szervezetek, egyházak felé, hogy beágyazódjon a járási munkaerő-piaci viszonyokba
  • feltérképezte a helyi szociális kapcsolati rendszereket
  • társadalmi fórumokat szervezett
  • együttműködési megállapodásokat kötött az önkormányzati, szociális, civil és egyházi partnerekkel, azzal a céllal, hogy minél személyesebb utakon találja meg a foglalkoztatási programba bevonható inaktív embereket
  • infrastrukturális feltételeket teremtett mentorálásra alkalmas, berendezett irodák kialakításával

 

A célcsoport számára munkaerő-piaci szolgáltatásokat nyújt, amely információnyújtást, tanácsadást, kompetenciafejlesztést, mentorálást, egyes esetekben pszichológiai segítség nyújtását jelenti.

A programba már bevont ügyfeleknek személyes kísérést ad, hogy akik képzésbe kerültek, el tudják azt végezni, akik pedig új munkahelyre kerülnek, azok pedig megállják a helyüket.

 

Mentorok elérhetőségei

Név

Járás

Telefon

e-mail

Maros Beáta

Baja

0630/25-21-053

maros.beata@maltai.hu

Szálasné Borsodi Anikó

Baja

0630/627-13-80

 borsodi.aniko@maltai.hu

Tóthné Városi Ildikó

Kalocsa

0630/626-54-86

varosi.ildiko@maltai.hu

Rendvai Zoltán Ferencné

Kalocsa

0630/912-66-39

 rendvai.zoltanne@maltai.hu

Rákóczi Katalin

Kecel

0630/25-24-026

rakoczi.katalin@maltai.hu

Mikó Zsoltné

Kiskunhalas

06-30/25-22-570

miko.zsoltne@maltai.hu

Vágó Katalin

Kiskunhalas

0630/627-0366; 0630/25-22-963

vago.katalin@maltai.hu

Farkas Erika

Kiskunmajsa

0630/626-78-38;  0630/2522-203

farkas.erika@maltai.hu

Görhöny Katalin

Jánoshalma

0630/25-23-714

gorhony.katalin@maltai.hu

Kárpátiné Kiss Andrea

Kunszentmiklós

 0630/25-24-489

karpatine.andrea@maltai.hu

Homoki Nagy Zoltán

Kunszentmiklós

0630/25-26-021

homoki-nagy.zoltan@maltai.hu

Gyöngyösi Renáta

Kecskemét

0630/252-12-77

 gyongyosi.renata@maltai.hu

Kujundzic Orsolya

Kecskemét

0630/254-33-23

kujundzic.orsolya@maltai.hu

Fuszkó Attila

 

 0630/25-26547

fuszko.attila@maltai.hu

Ajánlott tartalmak