A projekt

Együttműködés a helyben foglalkoztatásért – Bács-Kiskun megyei foglalkoztatási- és gazdaságfejlesztési együttműködés - TOP-5.1.1-15-BK1-2016-00001

A Bács-Kiskun 2020 – Bács-Kiskun Megye Integrált Területi Programja tartalmazza azokat, a megye szempontjából releváns beavatkozási területeket és intézkedéseket, mely a megye gazdaságának élénkítéséhez, a foglalkoztatási szint növeléséhez, a hátrányos helyzetű települések népességének megtartásához, vállalkozásbarát környezet kialakításához, fenntartásához, az életminőség és a társadalmi összetartozás erősítéséhez szükséges.

 

2016. januárban a megyében a munkanélküliségi mutató 8,9%, a nyilvántartott álláskeresők száma 20.778 fő volt. A legkedvezőbb helyzetben a tiszakécskei (6,4%), a legkedvezőtlenebb helyzetben a jánoshalmai (17,9%) járás volt. A regisztrált álláskeresők két harmada nem rendelkezik semmilyen szakmai végzettséggel, 31%-a tartósan munka nélkül levő személy. A közfoglalkoztatásban levők száma 8.947 fő. 2016. január végén 2.359 betöltetlen állás
volt a megyében. A megyében egyszerre van jelen a munkanélküliség és a munkaerőhiány.

 

A megye gazdaságilag fejlett településein, különösen Kecskeméten és térségében, jelentős mértéket ér el a tartósan betöltetlen állások száma. A képzett, és az elsődleges munkaerő-piac igényeire felkészített, motivált munkaerő hiánya egyre nagyobb gátja a megye gazdasági potenciája, versenyképessége fejlődésének, a foglalkoztatás bővítésének. A projekt célja az álláskeresők és inaktívak, különösen az alacsony iskolai végzettségűek foglalkoztathatóságának javítása, nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedésének támogatása, a munkaerő-piaci eszközök hatékonyságának javítása. A projekt szolgáltatási és támogatási
programelem-kínálatából olyan segítő tevékenységek választhatók ki az egyén számára, amelyek hozzájárulnak az egyén munkaerő-piaci esélyeinek javításához, személyes fejlődéséhez.

 

A konzorciumi tagok, széles körű partneri hálózat közreműködésével, célul tűzték ki, a megyei és helyi emberi erőforrás fejlesztését, a projekt célcsoportjának képzését, elhelyezkedésének támogatását, munkaerő-piaci hátrányaik mérséklését, valamint foglalkoztathatóságuk javítását, ezáltal a foglalkoztatás ösztönzését és bővítését. A projekt megvalósítói elsődleges prioritásként kezelik, a megye területi sajátosságaiból is adódó,
fejlettségbeli, gazdasági és foglalkoztatási különbségek mérséklését.

 

Az együttműködő szervezetek tervezett intézkedései és tevékenységei, elő kívánják segíteni a projekt fenntarthatóságát, a fenntartható fejlődés folyamatos biztosítását.

 

A projekt kiemelt célja, hogy a regisztrált álláskeresők számának csökkentése mellett, hozzájáruljon a foglalkoztatási szint növeléséhez is. Ahhoz, hogy a projekt adta lehetőségekről az információk eljussanak a potenciális projektrésztvevőkhöz, több csatornát is igénybe kívánunk venni, mint pl.: csoportos tájékoztatót tartása a Foglalkoztatási Osztályokon regisztrált álláskeresők számára, újság-rádióhirdetések, folyamatos kapcsolattartás a megye civil szervezeteivel és önkormányzataival, pályaválasztási kiállítások szervezése. Fontosnak tartjuk, hogy a munkáltatók is értesüljenek a bér jellegű támogatásainkról, így részükre munkáltatói fórumokon keresztül kívánjuk az információt eljuttatni, valamint állásbörzéket is tervezünk tartani a projekt megvalósítása során, hogy a munkaerő-kereslet és kínálat a leghatékonyabban tudjon találkozni egymással. Ennek a célnak az elérését segítik azon aktív eszközök és szolgáltatások, amelyek a projekt kínálatában megtalálhatóak:
képzési támogatás, bér jellegű támogatások, vállalkozóvá válási támogatás, lakhatási támogatás; szolgáltatások: munkaerő-piaci információnyújtás, képzési tanácsadás, álláskeresési tanácsadás, pályatanácsadás, munkatanácsadás, pszichológia tanácsadás valamint csoportos tanácsadás.

 

A konzorcium fontos feladatnak tekinti az egyes rétegek munkaerő-piaci helyzetének elemzését. A korábbi munkaerő-piaci programok esetében is kiemelt figyelmet kaptak az alacsony iskolai végzettségűek, a pályakezdő munkavállalók, az 50 évnél idősebbek, a munkaerőpiacra visszatérni kívánó nők, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülő ügyfelek, illetve a tartós álláskereséssel veszélyeztettetek, valamint ezen rétegek elhelyezkedési esélyeinek növelése. A gyakorlati tapasztalatok szerint ezek a munkavállalói rétegek munkaerő-piaci versenyképessége érdekében hatékonyan alkalmazhatóak az összehangolt szolgáltatást, képzést, foglalkoztatást tartalmazó programok. Ahhoz, hogy ezek a programba bevont ügyfelek érvényesülni tudjanak a munkaerőpiacon, fontos a munkaerő-piaci versenyképesség, a munkaerőnek a munkáltatói igények szerinti megfelelése.

 

A programba bevont ügyfelek az alábbi támogatási és szolgáltatási formák által növelhetik elhelyezkedési esélyeiket a munkaerő-piacon:

-    munkaerő-piaci képzésen való részvételével,

-    elhelyezkedést segítő támogatásokban való részvételével,

-    vállalkozóvá válás támogatás igénybe vételével,

-    lakhatási támogatás igénybe vételével,

-    munkaerő-piaci szolgáltatások igénybe vételével.

 

Az intézkedés keretében biztosított pénzügyi forrás lehetőséget ad arra, hogy a programba bekapcsolódók munkaerő-piaci esélyeit támogatások és szolgáltatások összehangolt, egymásra épülő működtetésével, komplexen segítsük elő. Ennek eredményességét tovább növeli, hogy a rendszerben működtetett szolgáltatásokon kívül olyan elemekkel – mint például a mentori szolgáltatás – egészül ki, amely elősegíti a bevont létszám programban tartását.